Gert Vercauteren i wybór informacji w audiodeskrypcji

Gościem AVT Lab na zajęciach fakultatywnych z tłumaczenia audiowizualnego był dziś Gert Vercauteren z Artresis University College w Antwerpii. Omawiał problem doboru informacji przy sporządzaniu skryptu AD, czym dobrze wpasował się w nasz obecny etap pracy na zajęciach. Bazował na klasycznej narratologii, którą można zastosować do filmu jako tekstu narracyjnego. Następnie nasz gość, w części praktycznej, przedstawił dobre i złe rozwiązania w przykładowej audiodeskrypcji. Podczas warsztatów omawiane były kwestie, jakie elementy w opinii studentów powinny być opisane w fazie wstępnej filmu. Podstawą ćwiczenia było kilka pierwszych minut filmu Stephena Daldry’ego „Godziny”, a zadanie okazało się ciekawe i wymagające.

W opinii studentki z niewielkim doświadczeniem, najważniejszymi wnioskami z zajęć jest to, że standardy AD, sporządzane raczej intuicyjnie, nie muszą być jedynym punktem odniesienia oraz że autor AD powinien obejrzeć film niezwykle starannie, by zauważyć wszelkie subtelne związki między postaciami, przedmiotami czy scenami i nauczyć się rozumieć język filmu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, O nas i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.