Reha for the Blind 2010

Konferencja Reha for the Blind odbywa się co roku w warszawskiej Bibliotece Narodowej. Jest to dwudniowa konferencja poświęcona problemom niewidomych i słabowidzących. Towarzyszy jej największa w Polsce wystawa nowoczesnego sprzętu i rozwiązań dla osób z dysfunkcją wzroku. W tym roku konferencji towarzyszył pokaz filmu Quo Vadis z audiodeskrypcją przygotowaną przez studentów ILS UW. Audiodeksrypcję stworzyli uczestnicy zajęć o tłumaczeniu audiowizualnym. Następnie skrypt skonsultowano z niewidomymi założycielami Fundacji Audiodeskrypcja, autorami pierwszych polskich standardów tworzenia AD. [pobierz pdf]

Gotowa audiodeskrypcję czytało troje uczestników zajęć: Anna Mogiłło, Joanna Choromańska i Marcin Werelich. Zajęli miejsca w kabinach tłumaczy konferencyjnych i odczytywali skrypt na żywo. Pojedyncze słuchawki na podczerwień cieszyły się sporym zainteresowaniem widzów – także tych o dobrym wzroku, chcących się dowiedzieć, czym tak naprawdę jest audiodeskrypcja. Najbardziej zauważalną grupą widzów były chyba dzieci ze szkół dla niewidomych. Przyszły na film, by nie musieć czytać długiej powieści Quo Vadis – lektury obowiązkowej od wielu pokoleń :)
[nggallery id=6]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, O nas i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.